מומחית למניעת הטרדה מינית בסביבה מקצועית

מי אני? image
קיומן של הטרדות מיניות בסביבה מקצועית מזיק לה באופן עמוק בהמון רבדים. ההשפעה וההשלכות של מקרה ההטרדה אינה רק על המעורבים/ות עצמם קרי המתלונן/ת והמטריד/ה, אלא גם על כל הארגון עצמו.

במידה ומנהלי/ות אינםן נוקטים/ות באמצעים אפקטיביים וכנים, כדי למנוע מקרי הטרדה - יש לכך השלכות מידיות כמו: פגיעה במוניטין של הארגון, פגיעה באמון א.נשי הארגון (המתבטאת בתחלופת עובדים/ות גבוהה) ירידה במוטיבציה, במסירות ובמחויבות ותשלומי פיצויים: חשיפה לתביעות והפסדים כספיים שהינם תוצאה של הערעור הבטחוני שנוצר בארגון, עקב אי טיפול נאות של מקרה הטרדה מינית.

מעבר לכך המושא הישיר של ההטרדה המינית או ההתנכלות אינו/ה היחיד/ה בסביבת העבודה שנפגע/ת ממנה. פעמים רבות ההטרדה פוגעת גם במי שהיו עדים/ות לה או מודעים/ות להתרחשותה וכך היא מעיבה על סביבת העבודה כולה.

זה כמו כאב בגוף שאם לא מטפלים בו כראוי ומנסים לרפאו באמצעות אקמול, אז אולי הרגענו את הכאב לרגע, אך לא באמת פתרנו את מקור החולי. הכאב לא נעלם הוא רק מוגבר ומוקרן כלפי כל מי שסובב אותו, לכן קיימת חשיבות עצומה לאיתור שורש החולי/ ההטרדה ועקירת השורש בארגון.

אני אופטימית בעיקר בגלל הידיעה שהכוח בידיים שלכם/ן: כל מנהל/ת יכול/ה למנוע את מקרה ההטרדה המינית הבא בארגונו/ה.

את/ה יכול/ה להעניק לא.נשים בסביבה השיתופית בניהולך הרגשה של בטחון, אמון ובכך ליצור סביבה מקצועית שמחד דואגת לא.נשים שבה ותורמת לחברה טובה ושוויונית יותר ומאידך דואגת גם לשם של הארגון, לעליה בתפוקת רווחיו (כל מה שהארגון מגדיר כרווח) והצבתו כארגון ייחודי המשתנה יחד עם המציאות החברתית לעבר עתיד חדש ומשותף.

ונשאלת השאלה איך?

התשובה פשוטה - נקיטת עמדה ברורה ולקיחת אחריות.

אחרי 18 שנות ניסיון ביצוג וליווי א.נשים שהוטרדו מינית במקומות העבודה וגם ליווי ויצוג א.נשים שהתמודדו מול תלונות בגין הטרדה, התמקצעתי בהבנה של החוק למניעת הטרדה מינית. גם כמי שלקחה חלק בתיקוניו לאורך השנים, בהבנה המשפטית של האחריות הקיימת למנהלי/ות ארגונים, ביעוץ והתאמה של תקנונים ו/או קודים וולנטרים למניעת הטרדה מינית, הבנה של הצרכים המערכתיים והאישיים של מנהל/ת ארגון האחראי/ות על הטיפול במקרה של הטרדה מינית וכו'.
כל זאת ועוד, הובילו אותי להתמחות ביצירת פתרונות למניעת הטרדה מינית בארגון על מנת לקיים סביבה מקצועית.

בין היתר הבנתי שכדי לבסס פתרונות אמתיים וכנים שיובילו למניעת הטרדה מינית בארגון יש תחילה לצעוד שני צעדים:

1) הצעד הראשון - להיות אמיצ/ה ולקחת אחריות על מניעת התופעה בארגון שלך.

2) הצעד השני - להתחיל לדבר על זה עם מי? עם כולםן. - מספיק עם "הבושה", ההתכווצות שצמד המילים "הטרדה מינית" גורם לנו. יש לשאוף ליצירת שיח פתוח ושקוף בתוך הסביבה שמטרתו למנוע הטרדות מיניות ולקחת אחריות ארגונית.

עידן Metoo# שעם כל חשיבותו הרבה למאבק הפמיניסטי, יצר גם בלבול לגבי מה מותר ומה אסור במקומות עבודה. בנוסף, חלה עליה משמעותית בתלונות בגין הטרדה מינית במקום העבודה וארגונים מבינים היום שהם האחראים הבלעדיים לספק לעובדים/ות סביבת מקצועית, בטוחה נעימה ומכבדת.

השאיפה שלי


ליצור סביבה מקצועית נעימה ובטוחה מהטרדות מיניות על ידי הנחלת קוד אתי (תקנון) יעוץ וליווי בטיפול במקרי הטרדה מינית, הדרכות למניעת הטרדה מינית, בירור חיצוני ואובייקטיבי של מקרה הטרדה מינית, יצירת סדנאות לעובדים/ות העוסקות בגבולות והסכמה ובתקשורת אותנטית ומכבדת שתוביל להרמוניה במקומות בהם גברים ונשים חולקים מרחבים שיתופיים,
כך שהחוק למניעת הטרדה מינית במקום עבודה יונחל מעבר לדרישת החוק אלא יהווה חלק בלתי נפרד מתפיסת הערכים של הארגון.

מי אני?

אני עורכת דין, מגשרת ומנחה קבוצות שיח על מיניות בריאה, תקשורת הסכמה וגבולות.
בעלת יכולת הקשבה גבוהה, אמפתיה, הבנה של סיטואציות מורכבות, תוך כדי ראיה והכרה בפגיעה של כל הצדדים. יכולת להבין גבולות, גם כאלו שלא נאמרות לנו באופן ישיר. הדרך שלי ליצירת סביבה מקצועית, נבנתה מתוך ניסיון עשיר בעולם המשפט והחוק בעיקר בכל הקשור לטיפול בהטרדות מיניות במרחבים משותפים לגברים ונשים.

הביוגרפיה שלי
 • תואר שני (LL.M) מאוניברסיטת חיפה
 • תואר ראשון (LL.B) מהמכללה למנהל בראשון לציון
 • מגשרת – בוגרת קורס גישור של מכון "הגושרים"
 • מנחת קבוצות למיניות בריאה ומטיבה מטעם "דלת פתוחה"
 • קבלת פרס על פעילות למען נשים על שם קרן לונדון יערי לשנת 2018
 • קבלת אות יקיר מגינת זכויות אדם על שם אמיל זולא לשנת 2015
 • בעבר מנהלת ועורכת דין בכירה, מרכז "תמורה"- המרכז המשפטי למניעת אפליה (ע"ר)
 • כיום מנהלת הקליניקה לפמניזם ומשפט באוניברסיטת חיפה
 • יוצרת שותפה של "מיניות מדוברת" - מרחבי שיח מעורבים (גברים ונשים) על מיניות ללא מגע.
 • מייסדת שותפה בעמותת " טיפטופים"