מומחית למניעת הטרדה מינית בסביבה מקצועית

מי אני? מי אני?
קיומן של הטרדות מיניות בסביבה מקצועית מזיק לה באופן עמוק בהמון רבדים. ההשפעה וההשלכות של מקרה ההטרדה אינה רק על המעורבים/ות עצמם, קרי המתלונן/ת והמטריד/ה, אלא גם על כל הארגון עצמו.

במידה ומנהלי/ות אינםן נוקטים/ות באמצעים כנים, כדי למנוע מקרי הטרדה, יש לכך השלכות מידיות כמו: פגיעה בשם הטוב של הארגון, פגיעה באמון א.נשי הארגון המתבטאת בתחלופת עובדים/ות גבוהה, ירידה במוטיבציה, במסירות, במחויבות. תשלומי פיצויים - חשיפה לתביעות והפסדים כספיים שהינם תוצאה של הערעור הבטחוני שנוצר בארגון, עקב אי טיפול נאות של מקרה הטרדה מינית.

מעבר לכך המושא הישיר של ההטרדה המינית או ההתנכלות אינו/ה היחיד/ה בסביבת העבודה שנפגע/ת ממנה. פעמים רבות ההטרדה פוגעת גם במי שהיו עדים/ות לה או מודעים/ות להתרחשותה, והיא מעיבה על סביבת העבודה כולה.

זה כמו כאב בגוף שאם לא מטפלים בו כראוי ומנסים לרפאו באמצעות אקמול, אז אולי הרגענו את הכאב לרגע, אך לא באמת פתרנו את מקור החולי. הכאב לא נעלם הוא רק מוגבר ומוקרן כלפי כל מי שסובב אותו, לכן קיימת חשיבות עצומה לאיתור שורש החולי/ ההטרדה ועקירת השורש בארגון.

אני אופטימית אני רואה את האור בעיקר בגלל הידיעה שהכוח בידיים שלכם/ן - כל מנהל/ת יכול/ה למנוע את מקרה ההטרדה המינית הבא בארגונו/ה.

את/ה יכול/ה להעניק לא.נשים בסביבה השיתופית בניהולך הרגשה של בטחון, אמון ובכך ליצור סביבה מקצועית שמחד דואגת לא.נשים שבה ותורמת לחברה טובה ושוויונית יותר ומאידך דואגת לשם של הארגון, לעליה בתפוקת רווחיו (כל מה שהארגון מגדיר כרווח) והצבתו כארגון יחודי המשתנה יחד עם המציאות החברתית לעבר עתיד חדש ומשותף.

ונשאלת השאלה איך?

התשובה פשוטה - לקיחת אחריות.

אחרי 13 שנות ניסיון ביצוג וליווי א.נשים שהוטרדו מינית וגם כאלו שהתמודדו מול תלונות בגין הטרדה, התמקצעות בהבנה של החוק למניעת הטרדה מינית גם כמי שלקחה חלק בתיקוניו לאורך השנים, הבנה משפטית של האחריות הקיימת למנהלי/ות ארגונים, יעוץ והתאמה של תקנונים ו/או קודים וולנטרים למניעת הטרדה מינית בסביבה, הבנה של הצרכים המערכתיים והאישיים של מנהל/ת ארגון האחראי/ות על הטיפול במקרה של הטרדה מינית וכו'. - כל זאת ועוד, הובילו אותי להתמחות ביצירת פתרונות למניעת הטרדה מינית בארגון , על מנת לקיים סביבה מקצועית.

בין היתר הבנתי שכדי לבסס פתרונות אמתיים וכנים שיובילו למניעת הטרדה מינית בארגון יש תחילה לצעוד שני צעדים:

1) הצעד הראשון - להיות אמיצ/ה ולקחת אחריות על מניעת התופעה בארגון שלך.

2) הצעד השני - להתחיל לדבר על זה עם מי? עם כולםן. - מספיק עם "הבושה", ההתכווצות שצמד המילים "הטרדה מינית" גורם לנו. יש לשאוף ליצירת שיח מגדרי מודע בין גברים ונשים בתוך הסביבה שמטרתו למנוע הטרדות מיניות ולקחת אחריות ארגונית.


עידן Metoo# שעם כל חשיבותו הרבה למאבק הפמיניסטי, יצר גם בלבול אצל גברים לגבי מה מותר ומה אסור במקומות עבודה. בנוסף, חלה עליה משמעותית בתלונות בגין הטרדה מינית במקום העבודה וארגונים מבינים היום שהם האחראים הבלעדיים לספק לעובדים/ות סביבת מקצועית, בטוחה נעימה ומכבדת.

השאיפה שלי


ליצור סביבה מקצועית נעימה ובטוחה מהטרדות מיניות על ידי הנחלת, קוד אתי (תקנון) יעוץ וליווי בטיפול במקרי הטרדה מינית ודרכי מניעתן בארגון, הדרכות למניעת הטרדה מינית, יצירת תקשורת אותנטית ומכבדת שתוביל להרמוניה במקומות בהם גברים ונשים חולקים מרחבים שיתופיים, כך שהחוק למניעת הטרדה מינית במקום עבודה יונחל מעבר ללשון החוק ויהיה חלק בלתי נפרד מתפיסת הערכים של הארגון.

אני עורכת דין, מגשרת ומנחה קבוצות למיניות בריאה, בעלת יכולת הקשבה גבוהה, אמפתיה, הבנה של סיטואציות מורכבות, תוך כדי ראיה והכרה בפגיעה של כל הצדדים. יכולת להבין גבולות, גם כאלו שלא נאמרות לנו באופן ישיר. הדרך שלי ליצירת סביבה מקצועית, נבנתה מתוך ניסיון עשיר בעולם המשפט והחוק בעיקר בכל הקשור לטיפול בהטרדות מיניות במרחבים משותפים לגברים ונשים.

הביוגרפיה שלי
  • תואר שני (LL.M) מאוניברסיטת חיפה
  • תואר ראשון (LL.B) מהמכללה למנהל בראשון לציון
  • מגשרת – בוגרת קורס גישור של מכון "הגושרים"
  • קבלת פרס על פעילות למען נשים על שם קרן לונדון יערי לשנת 2018
  • קבלת אות יקיר מגינת זכויות אדם על שם אמיל זולא לשנת 2015
  • בעבר מנהלת ועורכת דין בכירה, מרכז "תמורה"- המרכז המשפטי למניעת אפליה (ע"ר)
  • כיום מנהלת הקליניקה לפמניזם ומשפט באוניברסיטת חיפה
  • חברת ועד מנהל בעמותת " טיפטופים".