ממונה חיצונית (אאוטסורסינג) על בירור הטרדה מינית במקום העבודה.

ממונה חיצונית לבירור תלונה על הטרדה מינית מחויבת לפי החוק למניעת הטרדה מינית. 

כחלק מהפתרונות ליצירת "סביבת עבודה נעימה בעידן MeToo" אני מציעה את עצמי לתפקיד של אחראית (ממונה) במקומות עבודה לבירור תלונות על הטרדה מינית, כן סוג של חוקרת פרטית.

ארגון שקיים בו מנגנון תקין למניעת הטרדה מינית חייב בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית למנות ממונה לבדיקת התלונה.

בהרבה מהמקרים ארגון ממנה ממונה מתוך הארגון (למרות שלא חייב לפי החוק) לטעמי זה יכול להוות פגם בסביבת העבודה וליצר אווירה שאינה בטוחה לעובדים/ות, במיוחד כשקיימים ניגודי אינטרסים ונגיעה אישית של האחראית לצדדים המעורבים או כשקיים צורך בסודיות מירבית.

הממונה/אחראית חייבת להיות בלתי תלויה במנהל/ת הארגון ואובייקטיבית.

נשמע הגיוני, לא?

הרי לא היינו רוצים/ות שחוקרת במשטרה תכיר באופן אישי את המתלוננת ו/או את הנילון (מי שהתלוננו נגדו) על מנת שהחקירה שלה תהיה כנה ואובייקטיבית כלפי שני הצדדים.

התפקיד כולל :

  • קבלת תלונה בגין הטרדה מינית - מדובר בכניסה למערכת יחסים אינטימית לכן חשוב ליתן יחס מכבד ורגיש לצדדים המעורבים.
  • בדיקת גרסת המתלוננת, כמי שליוותה נשים שהוטרדו מינית הן לרוב חשות אשמה וחוסר אמון במערכת (במיוחד כשהן חשות שנפגעו בתוך המערכת) וכמה שיש יותר הבנה והכרה במצבן שתוף הפעולה מצידן יהיה מלא. האמור נכון גם לגבי גברים שהוטרדו.
  • בדיקת גרסת הנילון (נילון זה מי שהתלוננו נגדו) גם בבדיקת גרסתו של הנילון יש להעניק לו יחס מכבד וראוי - יש לבדוק איך הוא רואה את ההטרדה, למה היה מודע ולמה לא, באיזו מסגרת יחסים, לתת לו את יומו לפני שנוקטים (אם בכלל ) בהליכים נגדו. האמור נכון גם לגבי נשים שהטרידו.
  • גבית עדויות כראיות תומכות או סותרות.
  • סיכום והמלצות: סיכום של עדויות עם התייחסות לראיות תומכות או סותרות. מסקנות - האם הייתה הטרדה מינית ו/או לא ולמה. המלצות - איך כדי לפעול בנוגע לצדדים בבירור מה סנקציה הראויה בנסיבות העניין. מה הארגון יכול לשנות בעקבות המקרה.

לפעמים יש מקום להמלצות יצירתיות ומלמדות- הכל אפשרי, זה בעיקר תלוי האם הארגון מוכן לשינוי 🦋

זה תפקיד שאני מאוד מתרגשת ממנו - לא פשוט, מאוד מאתגר ומורכב (ואני אוהבת אתגר) יחד עם זאת במסגרת הבירור ניתן להבין לעומק מהי סביבת העבודה ולהוביל לפתרונות גם למתלוננים/ות גם למטרידים/ות וגם לכלל הארגון עצמו.

הגיעה אליכם/ן תלונה על הטרדה מינית ואתם/ן זקוקים/ות להדרכה ובירור בצורה כנה ואובייקטיבית - אני פה.

מוזמנים/ות ליצור עימי קשר - ורדית אבידן 0528657206