פתרונות למניעת הטרדות מיניות בארגון - אז מה אפשר לעשות כדי למנוע הטרדה מינית?


הדרכות למניעת הטרדה מינית בארגון : 

 • הדרכה למניעת הטרדה מינית המיועדת לעובדים.ות : בהתאם לדרישת החוק למניעת הטרדה מינית,  על כל ארגון לקיים הדרכה מינית לעובדים.ות - לפחות פעם בשנה. ההדרכה מיועדת לעובדים.ות ומעבירה מידע על החוק למניעת הטרדה מינית והרציונל העומד מאחריו, יחד אנו עונים על השאלה - מהי הטרדה מינית ואיך להימנע מכך במסגרת העבודה. ההדרכה מלווה בסיטואציות של מקרים שהוכרו על פי בתי הדין לעבודה כהטרדה מינית ושמה דגש על סביבת עבודה נקיה ובטוחה מהטרדות מיניות, להבדיל מסביבה עוינת.  • סדנת עומק למניעת הטרדה מינית המיועדת לעובדים.ות (לארגונים שרוצים העמקה) : הסדנה מיועדת לקבוצות קטנות של עובדים.ות (מתאים לצוותים ו/או לסטארטפים) וכוללת שיח מעמיק על מהי הטרדה מינית ואיך ניתן למנוע אותה, תוך שימת דגש על מיומנות תקשורת של גבולות.


 • הדרכה / סדנה למניעת הטרדה מינית המיועדת למנהלי.ות משאבי אנוש : לרוב, מנהלי.ות אנוש הםן אלו מי שמעורבים.ות בחיי העובדים.ות והתלונות הראשוניות על מקרים של הטרדה מינית מגיעות ישירות אליהםן. בנוסף, מנהלי.ות משאבי אנוש הםן גם מי שאחראים./יות על נושא מניעת ההטרדה המינית בארגון. על כן, על מנת למנוע הטרדה מינית בארגון יש ליתן למנהלי.ות משאבי אנוש הדרכה מעמיקה, אשר תתייחס למשמעויות וההשלכות המשפטיות ותעניק להםן את הכלים הדרושים לטיפול בנושא.  


 • הדרכה / סדנא למניעת הטרדה מינית המיועדת למנהלים.ות: כיום בתי הדין מגלים אפס סובלנות לטיפול לקוי של הארגון בנושא של מניעת הטרדה מינית. הדרכה זו מתייחסת לחובות של המעביד.ה בנושא, ומתן כלים להנחלת סביבה ערכית ומקצועית הנקייה מהטרדה מינית.


 • הדרכה פרטנית: פתרון ארגוני למי שנקבע ע לגביו/ה שהטריד/ה מינית במסגרת בירור משמעתי בארגון. פתרון יחודי זה מוודא שה"מטריד/ה" אינו "מדפדף/ת את האירוע כאילו לא היה ומאפשר ל"מטריד/ה" להבין מה היה בהתנהגותו/ה שהוביל להגשת התלונה נגדו/ה, מה יכול/ה היה לעשות אחר/ת והעלאת המודעות להשפעה של הטרדה מינית על המתלוננות/ים. פתרון יחודי ויצירתי זה מתאים לארגונים שרוצים לשדר מסר של פתיחות, הקשבה, יצירתיות, שקיפות, אותנטיות וגדילה של הא.נשים בה, על מנת שיוכלו להתנהל בנעימות, בטחה ומקצועיות בסביבתם.ההדרכה מובנית ממספר מפגשים העוסקים בנושאים: גבולות: גבולות פרסונלים ובמקום העבודה, שיח אודות אירוע ההטרדה: שיח על ההתנהגות המטרידה והפקת לקחים, מהי הטרדה לפי החוק למניעת הטרדה מינית ועוד'.
  .

הכנת תקנון למניעת הטרדה מינית ו/או קוד אתי וולונטרי : 

בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית, חלה חובה על כל ארגון לפרסם תקנון למניעת הטרדה מינית, אשר כולל : מהות החוק, פירוט ( בהתאם לחוק ) של מה היא הטרדה מינית, הליכי הבירור במקרים של תלונה ( למי פונים? איך מבררים) ועוד. במסגרת שירות זה אני, תוך כדי הכרות עם הארגון והמאפיינים הייחודיים לו, בונה תקנון המותאם לאופי הארגון וכולל את כל הנדרש על פי החוק למניעת הטרדה מינית.


מבררת חיצונית ואובייקטיבית לבירורים של מקרים של הטרדה מינית בארגון:

ארגון שקיים בו מנגנון תקין למניעת הטרדה מינית חייב בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית למנות ממונה לבדיקת התלונה. בהרבה מהמקרים ארגון ממנה ממונה מתוך הארגון (למרות שלא חייב לפי החוק) לטעמי זה יכול להוות פגם בסביבת העבודה וליצר אווירה שאינה בטוחה לעובדים/ות, במיוחד כשקיימים ניגודי אינטרסים ונגיעה אישית של האחראית לצדדים המעורבים או כשקיים צורך בסודיות מירבית. הממונה/אחראית חייבת להיות בלתי תלויה במנהל/ת הארגון ואובייקטיבית. נשמע הגיוני, לא? הרי לא היינו רוצים/ות שחוקרת במשטרה תכיר באופן אישי את המתלוננת ו/או את הנילון (מי שהתלוננו נגדו) על מנת שהחקירה שלה תהיה כנה ואובייקטיבית כלפי שני הצדדים.

התפקיד כולל :

 • קבלת תלונה בגין הטרדה מינית - מדובר בכניסה למערכת יחסים אינטימית לכן חשוב ליתן יחס מכבד ורגיש לצדדים המעורבים.
 • בדיקת גרסת המתלוננת, כמי שליוותה נשים שהוטרדו מינית הן לרוב חשות אשמה וחוסר אמון במערכת (במיוחד כשהן חשות שנפגעו בתוך המערכת) וכמה שיש יותר הבנה והכרה במצבן שתוף הפעולה מצידן יהיה מלא. האמור נכון גם לגבי גברים שהוטרדו.
 • בדיקת גרסת הנילון (נילון זה מי שהתלוננו נגדו) גם בבדיקת גרסתו של הנילון יש להעניק לו יחס מכבד וראוי - יש לבדוק איך הוא רואה את ההטרדה, למה היה מודע ולמה לא, באיזו מסגרת יחסים, לתת לו את יומו לפני שנוקטים (אם בכלל ) בהליכים נגדו. האמור נכון גם לגבי נשים שהטרידו.
 • גבית עדויות כראיות תומכות או סותרות.
 • סיכום והמלצות: סיכום של עדויות עם התייחסות לראיות תומכות או סותרות. מסקנות - האם הייתה הטרדה מינית ו/או לא ולמה. המלצות - איך כדי לפעול בנוגע לצדדים בבירור מה סנקציה הראויה בנסיבות העניין. מה הארגון יכול לשנות בעקבות המקרה.

פנו אלי ויחד נמצא את הפתרון המתאים לארגונכםן, מבחינתי בנוסף לדרכים לעיל, יש לי המון ניסיון לפתרונות יצירתיים נוספים.

לחצו פה - התקשרו אלי עכשיו ומנעו את מקרה ההטרדה הבאה